Cornus mas

Drieň obyčajný

  • Dorastá do výšky 7 metrov.
  • Drieň obyčajný preferuje slnečné stanovisko, ale bude dobre rásť aj v polotieni. 
  • Drevina privíta kyslejšie, dobre odvodnené, mierne vlhké humózne pôdy. Vie zvládať pôdy s miernou vlhkosťou, ale dlho netoleruje podmáčané pôdy. 
  • Ma bohatý koreňovému systém vďaka čomu sa dokáže prispôsobiť suchým pôdam a problémom nie sú ani výrazné teplotné výkyvy. 
  • Tento kultivar netoleruje pravidelné hnojenie a prakticky nevyžaduje prerezávanie/orezávanie. Samozrejme, nič vám nebráni zosvetliť zahustený ker na jar alebo regulovať jeho veľkosť. 
  • Dokonalý efekt dosiahnete orezávaním na multikmeň!
  • Drieň obyčajný nevyžaduje zimnú ochranu, odoláva mrazom až do -28 °C.
 

Drieň obyčajný ponúka originalitu, elegantný habitus, bohatú sadu kvetov a v neposlednom rade jedlé ovocie, ktoré má vysoký obsah vitamínu C a môže sa konzumovať priamo alebo vo forme džemov alebo sirupov. Niet divu, že tento strom je taký populárny.

Cornus mas je nenáročný, listnatý, relatívne rýchlo rastúci okrasný strom, alebo ker. Pôvodné druhy sú prirodzene rozšírené v Európe, pričom ich rozsah siaha až na Krym a Kaukaz. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie na krovinatých svahoch a v svetlých lesoch. Drieň obyčajný dorastá do výšky 7 metrov, preto je vhodnejší pre väčšie záhrady. Ako sme však už naznačili, ker si vás získa nielen robustným rastom alebo lesklými, jedlými červenými plodmi, ale aj záplavou žltých kvetov počas kvitnutia v už od feburára. Patrí tak medzi najskoršie kvitnúce kríky!

Je to jeden z najdôležitejších druhov medonosných drevín, poskytujúci včelám dostatok pastvy. Vytvorí neprehliadnuteľný solitér na dobre udržiavanom trávniku. Upúta pozornosť v popredí vysokých okrasných stromov, alebo v kombinácií so stálozelenými krami. Môže byť súčasťou neformálneho oplotenia. Nájde uplatnenie v mestských parkoch, firemných priestoroch a vo vidieckych a hlavne v prírodných záhradách.