Acer platanoides 'Crimson Sentry'

Javor mliečny 'Crimson Sentry'

  • Acer palmatum dosahuje výšku cca 6 až 10 metrov a šírku 4,5 až 10 metrov.
  • Väčšine kultivarov vyhovuje polotienisté stanovisko - hlavne chránené od západného slnka.
  • Stredne až dobre priepustná pôda je nevyhnutná, pretože javor dlaňolistý neprežije v zle odvodnenej podmáčanej pôde. Odporúčame jemne kyslé pH.
  • Môže mať viac kmeňov spojených blízko zeme - multikmeň, ale môže byť aj naštepený na kmeni.
  • Koreňový systém je kompaktný, korene nie sú invazívne
 

Acer platanoides Crimson Sentry alebo v slovenčine Javor mliečnyCrimson Sentry‘ je menší kultivar rozšírenejšieho javora mliečneho Crimson King.‘ Bol z neho kultivovaný v roku 1970 v Holandsku. Tento kultivar javoru tvorí hustý, kompaktný a vzpriamený habitus s úzkou korunou. Je obľúbený ako malý záhradný strom na miesta, kde by oveľa väčší javor mliečny nebol vhodný z priestorových dôvodov.  Považuje sa za pomaly rastúci a vďaka jeho malej veľkosti je ideálny pre úzke ulice a malé dvory. Efektný je aj vďaka svojmu krásnemu a výraznému sfarbeniu listov.

Tento druh je veľmi tolerantný k širokej škále mestských pôd a relatívne aj voči suchu. Je dokonca odolný aj voči znečisteniu vzduchu a zasoleniu zeme. Je to skvelá voľba pre mestské prostredie.

Acer platanoides Crimson Sentry  je strom s nízkou údržbou a mal by sa orezávať iba v prípade potreby, aby sa odstránili mŕtve vetvy alebo aby sa upravila jeho stĺpovitá forma. Tento javor má krásne bordové alebo tmavohnedo-bordové listy. Táto farba vydrží cez leto a na jeseň sa jeho listy menia až na karmínovo-červené.

 

V ponuke

Solitér, multikmeň, výška cca 400-500 cm
Solitér, multikmeň, výška cca 400-500 cm. Je to unikátny solitér, starý cca 20-30 rokov.