Čo to vlastne znamená solitér?

Solitérne stromy a kríky, ktoré väčšinou zhŕňame pod spoločný názov “solitér”, sú vzrastlé rastlinné dominanty vhodné do najrôznejších typov záhrad a parkov. Svojím charakterom dodajú záhrade na efektnosti a vytvoria reálny kúsok prírody priamo u Vás doma. Takýto strom okrem estetického hľadiska je pre záhradu skvelý aj vďaka tomu, že poskytuje útočisko rôznym živočíchom, miesto na hniezdenie rôznym druhom vtákov a poskytuje aj v lete tak potrebný tieň.

Takýto strom avšak v záhrade nemusí byť len jeden, ako môže názov napovedať. Solitérne stromy ale netvoria stromoradia, alebo skupinky stromov, lebo už samy o sebe dosahujú požadovaný efekt. Podľa rozlohy a členenia záhrady je dôležité vhodne zvoliť počet a druhy stromov.

 
 

Prečo si záhrada zaslúži dospelý solitérny strom?

Pamätáte si záhradu svojich starých rodičov, alebo obdivujete krásu parkov? Väčšinou v nich dominujú krásne, niekoľko desiatok ak nie stoviek rokov staré stromy. Či už ide o ovocné, alebo okrasné stromy, takéto rastliny tvoria charakter záhrady. Solitérny strom v záhrade sa často stáva centrom života v rodine, zavesíte naň deťom hojdačku, dáte si pod neho lavičku a čítate si tam knihu, spravíte si pod nim piknik s deťmi. V lete bude so svojim tieňom útočiskom pred slnkom a v zime bude skrýšou pre veveričky a vtáky. Vaše deti rastú spolu s ním a tvoria si pod ním spomienky, ktoré budú navždy radi spomínať, aj keď sa odsťahujú z rodičovského domu. Vnúčatá po ňom budú liezť, alebo im vybudujete pri ňom záhradný domček. Je veľa krásnych možností a za každou sa ukrývajú potenciálne krásne zážitky.

 
Takýto strom, alebo vzrastlý krík je investícia do času - ktorý namiesto Vás strávili pestovatelia, občas až niekoľko ich generácií, aby stromy dorástli do tejto krásy. Kúpou dospelého stromu ušetríte desiatky rokov, ktoré by ste inak čakali, kým sa Vám mladé sadeničky uchytia a dorastú do týchto rozmerov.
 
 

Ako si vybrať solitér?

Najdôležitejšími faktormi pri výbere solitéru sú:

  • Veľkosť Vašej záhrady
  • Členenie záhrady a poloha domu vrámci nej
  • Ako aktuálne trávite čas v záhrade
  • Či máte domácich miláčikov a akých?
  • Kde sa nachádza Vaša záhrada a aké podmienky

v nej prevládajú, čo sa týka teploty, slnka a vlahy

 

A samozrejme aj Váš osobný vkus a preferencie sú jedným z najdôležitejších faktorov.

Vzhľadom na to, že v rastlinnej ríši je nespočet najrôznejších druhov stromov a kríkov, ktoré dorastajú do vhodnej veľkosti a tvaru, najlepšie je poradiť sa so skúsenými odborníkmi, ktorí budú vedieť posúdiť podmienky vo Vašej záhrade a určia Vám odporúčaný počet a druhy rastlín.

 

Ak máte záujem o osobnú konzultáciu k solitérom pre Vašu záhradu, napíšte nám:

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.