Cedrus atlantica 'Glauca Pendula'

Céder atlaský 'Glauca Pendula'

  • Dorastá do výšky cca 3-5 metrov a šírky 5-8 metrov.
  • Odporúčané stanovisko: slnečné miesto s ochranou pred vetrom.
  • Neznáša zle odvodnene a sústavne mokré miesto, odporúčame dobre priepustné pôdy.
  • Keď sa zakorení, vie tolerovať a prežiť obdobia sucha.
  • Táto drevina má prevísajúci habitus a nadobúda skôr širšiu ako vyššiu formu.   
 

Tip pre záhradkárov: Tento strom je húževnatý, ale v zime uprednostňuje ochranu pred vetrom. Vietor a drsné teploty môžu spôsobiť poškodenie ihličia. Výdatná zálievka pred silnými mrazmi môže tomuto poškodeniu zabrániť. Tento stav sa zvyčajne vyrieši sám, keď strom nasadí nové prírastky.

Modrý atlaský céder je mimoriadne jedinečný strom, ktorý chcete mať vo svojej záhrade! Tento pekný stálozelený strom má výrazné rozvetvenie, vďaka čomu je skvelým solitérom, ktorý púta pozornosť. Má krátke striebornomodré ihličie a prevísajúce konáre.

Cedrus atlantica 'Glauca Pendula' má mimoriadne prevísajúci habit, ktorý možno vyviazať, aby sa vám výškou alebo tvarom prispôsobil podľa vašich predstáv a tak aby zapadol do Vašej záhrady. Krátke, nepravidelné, modro-zelené ihlice husto pokrývajú zvlnené konáre a dodávajú tomuto modrému prevísajúcemu atlaskému cédru farbu aj textúru. Stromy časom vyvíjajú mohutné kmene. Prvýkrát boli vyspestované vo Francúzsku pred rokom 1890.

Tento stredne veľký strom a pomerne široký strom je ukážkovým kúskom. Vyzerá skvele v zmiešanom záhone, doplnený kvitnúcimi kríkmi, či trvalkami, alebo pred vaším domom ako solitér. Ideáln je aj do skalky, na chatu, ale aj do ázijskej či zenovej záhrady. Krásne vyznie v kombinácií s japonskými javormi, kvitnúcimi rastlinami a vždyzelenými kríkmi, ako sú borievky. Dodajte Vašej záhrade charakter pomocou modrého atlasového cédra. Tento úžasne rozprávkový strom si určite zamilujete! Od výrazných konárov až po jedinečnú modrú farbu, tento strom vyniká!

Cedrus atlantica 'Glauca Pendula' púta pozornosť po celý rok. Je stálozelený, takže jeho ihličie aj farba je jednotná počas celého roku. Vďaka svojim striebristo modrým zeleným listom tento strom ponúka skvelé kontrastné farby k tradičnej záhrade. Je odolný a pomerne nenáročný na pestovanie. Je odolný voči škodcom a chorobám a odolný voči suchu a znečisteniu.

Miluje miesto na plnom slnku, ale znesie aj čiastočný polotieň. Nerastie dobre vo vlhkej pôde. Vyberte miesto s dobre priepustnou pôdou. Kým sa váš strom zakorení, mali by ste ho hlboko zaliať asi dvakrát týždenne. Po založení je tento strom odolný voči suchu a vodu vyžaduje iba v obdobiach extrémneho sucha. Pri výsadbe a na jar použite hnojivo s pomalým uvoľňovaním kvôli výžive.