Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis'

Cypruštek tupolistý

  • Dorastá do výšky 1-2 metre za 10 rokov.
  • Má rád plné slnko, znesie aj polotieň.
  • Preferuje mierne kyslú, mierne vlhkú, výživnú a dobre odvodnenú pôdu.
  • Odporúčame vysadiť na závetrie. Nemá rád prudký vietor.
  • Nie je potrebné strihanie, pokiaľ ho netvarujete na bonsaj, celkovo radšej odporúčame nestrihať.
 

Chamaecyparis 'Nana Gracilis' je skvost medzi cypruštekmi, ale zaujme aj ľudí, ktorí bežne tento typ ihličnanov nepreferujú. Má jedinečné závojovité, vlnité ihličie a sýtu - až smaragdovú farbu. Vďaka svojmu pomalému rastu a kompaktnúmu vzhľadu vhodný aj na použitie v malých priestoroch, ázijských výsadbách, skalkách, môžete ho vysadiť aj do črepníku a použiť na terase, alebo ako solitér. Dá sa použiť aj ako bonsaj.

Tento cypruštek je ker z čeľade Cupressaceae (cyprusovité). Pôvodne pochádza z Japonska. Je známe, že tento kultivar je relatívne odolný voči chorobám a škodcom, čo z neho robí skvelú voľbu pre bezúdržbové záhrady. 

Je to naozaj zakrslý, tzv. trpasličí kultivar, čomu napovedajú aj jeho prívlastky v latinčine - nana znamená trpasličí. Typická rýchlosť rastu je 7-15 cm za rok. Za 10 rokov dosiahne výšku iba 1 až 1,2 metra ale nakoniec dospeje na 2 metre alebo viac s šírkou 0,6 až 1,5 metra. Mladé kríky majú zaoblený tvar, ktorý sa vekom stáva kužeľovitejším. V zime zaujme svojimi pôvabnými tmavozelenými ihličím, jeho krása je tak pôsobivá počas celého roku.

 

V ponuke

Solitér, výška cca 150-175 cm
Tento solitér je naozaj očarujúci. Vďaka svojmu veku viac ako 10 rokov je dorastený takmer na dospelú výšku. Je skvelý ako solitér do malých záhrad, kde sa môžete spoľahnúť, že Vás nikdy neprerastie. Zaujme aj v skupinovej výsadbe.