Cornus kousa

Drieň japonský

  • Dorastá do výšky 2.5-8 metrov.
  • Drieň japonský má rád hlavne slnečnom stanovisko.
  • Drevina privíta kyslejšie, dobre odvodnené, mierne vlhké, ľahké, výživné pôdy. Vie zvládať pôdy s miernou vlhkosťou, ale dlho netoleruje podmáčané pôdy, ani dlhé sucho. Odporúčame použiť kyslú rašelinu a zamulčovať kôrou. 
  • Existuje množstvo kultivarov, ktoré sa jemne líšia tvarom, či farbou kvetov a listov.
  • Kvitne väčšinou v máji-júni.
  • Je efektný aj pre svoje jesenné zafarbenie a jedlé guľaté plody!
  • Dokonalý efekt dosiahnete orezávaním na multikmeň!
  • Cornus kousa nevyžaduje zimnú ochranu, odoláva mrazom až do -28 °C.

Ovocie na drieni japonskom

Cornus kousa ovocie
Cornus kousa má jedlé ovocie, ktoré má jemnú sladkú chuť a objavuje sa na kríku na jeseň. Má aj pridanú vizuálnu hodnotu.
 

Drieň japonský je nepriehľaduteľný opadavý krík s nádhernými bielymi (alebo v iných kultivaroch s ružovými) kvetmi, ktoré kvitnú na jar - väčšinou v máji až júni. V tomto období sa z neho stáva neprehliadnuteľný solitér v každej záhrade. Na rozdieľ od Cornus florida - Drieň kvetnatý tomuto drieňu kvety rozkvitajú až keď sa rozvínú listy. Vďaka jeho krásnemu tvaru a pekným podlhovatým listom s výraznou žilnatinou je zaujímavý prakticky po celý rok. Na jeseň sa jeho listy menia do oranžovo-červenej, až bordovej farby, ktorá v záhrade doslova zažiari. Na jeseň sa na ňom zjavujú jedlé, relatívne veľké okrúhle červené bobule. Je to pridaný sladký bonus k tomuto kríku s vysokou ornamentálnou hodnotou. Z týchto plodov sa dá dokonca robiť aj víno!

Prirodzene sa vyskytuje v Číne a Japonsku, je tak veľmi vhodný aj do japonských záhrad, ale zaujme aj v prírodných záhradách, parkoch, v kombinovaných záhonoch so stálozelenými kríkmi, alebo ako nižšie poschodie k veľkým stromom. 

Na rozdiel od Cornusu florida je odolný voči antraktóze - hubovitému ochoreniu.

Kvôli svojej výške 2.5-8 metrov (v závislosti od kultivaru a podmienok) je vhodný rovnako aj do malých, stredných aj veľkých záhrad.

Na rozdiel od Drieňu kvetnatého sú vhodné na plné slnko, kde majú viac kvetov, budú hustejšie a zdravšie!

Miluje ľahkú, výživnú, jemne kyslú pôdu, ktorá je dobre odvodnená, ale mierne vlhká. Odporúčame tak pri sadení použiť kyslú rašelinu a zamulčovať. Nemá rád neustále premáčanie, ale netoleruje ani dlhšie sucho. Odporúčame hnojiť hlavne hnojivami s vyšším obsahom fosforu - na podporu kvetov a draslíku - na zeleň listov, používajte hnojivá s nižšim obsahom dusíku. Pri strihu odstraňujeme iba celé konáriky, napríklad, keď ho chceme vyvetviť ako multikmeň. Halúzky sa nezostrihavajú na koncoch, ale vždy len pri kmeni.