Parrotia persica

Parócia perzská

  • Dorastá do výšky cca 13-15 metrov v časovom horizonte 20 rokov.
  • Kvôli vyfarbeniu je pre ňu ideálne slnečné stanovisko, ale toleruje aj polotieň.
  • Pôda by mala byť mierne kyslá, hlbšia, vlhkejšia a priepustná.
  • Netrpí chorobami ani škodcami, dobre odoláva aj mrazom.
  • Ide o menej bežný strom atraktívneho vzhľadu.
  • Vhodná je aj do nádob, aj do malých, stredných a veľkých záhrad.
  • Predáva sa ako vysokokmeň, krík alebo multikmeň.
  • Habitus je relatívne kompaktný a vzpriamený.
 

Parrotia persica sa pestuje ako kvitnúci okrasný strom strednej veľkosti, cenený pre svoju žiarivú jesennú farbu a hladkú vzorovanú kôru. Je to v našich končinách relatívne málo rozšírený strom, ale vďaka svôjmu pôvabu sa stáva čoraz obľúbenejším. Pochádza z iránskej Kaspickej oblasti.

Jej listy sú lesklé zelené, na jeseň sa menia na sýto fialovú až oranžovú a žiarivo červenú. V tom období je vďaka svojmu sfarbeniu veľmi atraktívna a neprehliadnuteľná v akejkoľvek záhrade. Intenzívne vyfarbenie listov podporuje slnečné a zároveň chránené miesto. Dariť sa parócii bude aj aj v polotieni, tu ale môže byť vyfarbenie listov menej intenzívne. 

Kôra je hladká, ružovo-hnedá odlupujúca sa, pričom zanecháva mozaiku škoricových, ružových, zelených a svetlo žltých škvŕn podobným spôsobom ako platany.

Parrotia persica je listnatý strom z čeľade Hamamelidaceae, úzko príbuzný s hamamelovým rodom Hamamelis. Kvety sú trochu podobné kvetom hamamelu, ale sú tmavo červené, kvine tiež koncom zimy (február) na holých stonkách.

Dá sa použiť ako solitér, ako alejový strom alebo aj na výsadbu do nádob a na terasy. Je vhodná aj do relatívne malých záhrad, kde ju viete udržiavať tvarovaním, najvhodnejšia do stredných záhrad. Do veľkých záhrad odporúčame zakúpiť už dospelý solitér.

Parócia dorastá v záhradách do výšky okolo 13-15 metrov. Údaje o jej výške sa rôznia, niektoré zdroje uvádzajú až 30 metrov, ale Parrotia takej výšky ešte nebola zdokumentované. Môžete ju pestovať ako vysokokmeň, bežne sa vyskytuje aj ako ker, alebo multikmeň. Je viacstonková a prirodzene trochu prehustená, ale dá sa orezať.  Za 10 rokov dosiahne výšku asi 8 metrov, takže to nie je strom pre tých, ktorí sa radi ponáhľajú. Tí trpezliví ale budú odmenení krásou tohto skvostu.