Photinia fraseri

Červienka fraserova

 • Dorastá do výšky maximálne 7 metrov, v závislosti od kultivaru.
 • Zakrslé kultivary ako 'Little Red Robin' dorastá do výšky len cca 1 meter.
 • Ideálne je pre ňu plné slnko, znesie aj čiastočný polotieň, ale vyfarbí sa viac na slnku.
 • Vyhovuje jej dobre priepustná pôda, nemá rada trvalé premáčanie.
 • Odporúčame pravidelnú zálievku, po uchytení toleruje aj letné horúčavy.
 • Preferuje aspoň čistočne od vetru chránené stanovisko
 • Mrazuvzdorná do -20°C
 • Výborne znáša rez. 
 • Je veľmi obľúbený aj na živé ploty. Pri tomto použítií odporúčame strihať 2x ročne.
 • Jej koruna je prirodzene hustá, je preto vhodná aj na vizuálnu clonu.
 • Je vhodný aj do malých záhrad.
 • V zime pri nedostatočných prirodzených zrážkach odporúčame raz za pár týždňov poliať, pri hustej korune sa nemusí ku koreňom dostávať veľa vlahy a môžu mu povednúť listy.
 • Odolný voči mrazu je do -25 stupňov.
 • UPOZORNENIE: Plody sú jedovaté.
 •  

Pokiaľ ju chcete využiť na živý plot, odporúčame sadiť ich podľa želanej výslednej výšky.

Ak chcete výslednú výšku 1,5-2 metre, sadiť ich na 45-50 cm od seba, ak 2-4 metre na 60-75 cm od seba, pokiaľ je želaná výška viac ako 4 metre, odporúčame vysadiť ich vo vzdialenosti 1 meter od seba. Je to kvôli tomu, aby mali korene dostatok priestoru a živín, ktoré budú vyššie rastliny potrebovať.

 

Photinia fraseri alias červienka predvádza parádu po celý rok. Na jar zaujme s bielymi jarnými kvetmi, ktoré priponínajú kvet bazy a novými listami, ktoré začínajú ako žiarivá červená, a potom ako starnú stmavnú do lesklej zelenej. Na jeseň ju zdobia plody. Majú červenú farbu a s obľubou ich vyhľadávajú vtáky. Pre ľudí sú však jedovaté. Využiť sa dajú do vianočných dekorácií.

Photinie sú väčšinou pestované pre svoju farbu, ktorá sa odráža aj v ich slovenskom názve červienka. S obľubou sa využívajú v najrôznejších formách - ako hustý, stálozelený živý plot, ale okrem živých plotov si červienka nachádza uplatnenie aj v kombinovanej výsadbe v trvalkových záhonoch, ako samostatne stojaci solitér zapestovaný od zeme, alebo na kmeni, či rastlina v kvetináči. Umožňuje to aj veľká variabilita tvarov a veľkostí rôznych kultivarov fotínie. Veľmi obľúbená je aj ako pôsobivý multikmeň s rôznymi výškami.

Skvelo znášajú rez a tvarovanie. Pri pravidelnom strihu Vám už za krátky čas vytvoria hustú hmotu.

Existuje mnoho kultivarov, najznámejší je Photinia fraseri 'Red Robin', ale do popredia sa dostáva aj jej variegátny kultivar s dvojfarebnými listami 'Pink Marble'. Existujú aj kultivary s drobnejším listom 'Little Red Robin' alebo so zúbkovaným listom 'Carré Rouge'.

 

Rastie rýchlo, ale pre dosiahnutie najlepších výsledkov by sa mala každý rok ostrihať, aby vytvorila pekný kompaktný vzrast. Bude rásť vo všetkých dobre odvodnených pôdach, vyhýbajte sa extrémnemu vetru. Listy červienky 'Pink Marble' rašia do ružovej-zelenej farby, postupne sa list mení na bielo-zelený.

V ponuke

Rastlina strihaná na kmeni, obvod 16-18, podchodná výška kmeňu
Solitér, s vyvetvenou korunou, multikmeň, výška cca 300-350 cm, šírka cca 200 cm. Tento solitér bol získaný zo súkromnej záhrady na Slovensku.
Multikmeň - Photinia fraseri 'Red Robin' - výška od 120 do 350 cm
Multikmeň - Photinia fraseri 'Red Robin' - výška od 120 do 350 cm - rastliny Vám vieme doviezť na objednávku, pre konkrétnu ponuku a cena nás prosím kontaktujte na 0903 207 265
Multikmeň - Photinia fraseri 'Pink Marble' - výška 125-150cm
Multikmeň - Photinia fraseri 'Pink Marble' - výška od 125-150 cm - rastliny Vám vieme doviezť na objednávku, pre konkrétnu ponuku a cena nás prosím kontaktujte na 0903 207 265
Rastliny na živý plot - na objednávku
Môžte si u nás objednať rastliny na živý plot prakticky v neobmedzenom počte a v širokej škále veľkostí. Pri záujme o individuálnu cenovú ponuku nás neváhajte kontaktovať na 0903 207 265