Prunus laurocerasus

Vavrínovec lekársky

 • Dorastá do výšky 5 až 15 metrov, zriedkavo až 18 metrov.
 • Je vhodný na slnečné aj polotienisté stanovisko, pri umiestnení v plnom tieni sú jeho výhony menej husté.
 • Odporúčame pravidelnú zálievku, po uchytení toleruje aj letné horúčavy.
 • Toleruje všetky typy pôdy.
 • Výborne znáša rez. 
 • Je veľmi obľúbený aj na živé ploty. Pri tomto použítií odporúčame strihať 2x ročne.
 • Jeho koruna je prirodzene hustá, je preto vhodná aj na vizuálnu clonu.
 • Je vhodný aj do malých záhrad.
 • V zime pri nedostatočných prirodzených zrážkach odporúčame raz za pár týždňov poliať, pri hustej korune sa nemusí ku koreňom dostávať veľa vlahy a môžu mu povednúť listy.
 • Kmeň môže dosiahnuť šírku až 60 centimetrov.
 • Odolný voči mrazu je do -25 stupňov.
 • UPOZORNENIE: Všetky jeho časti sú jedovaté pri konzumácií, neodporúčame používať pri hospodárskych zvieratách a deti poučiť, aby nekonzumovali jeho plody. Ak máte obavy, môžete jeho kvety po dokvitnutí odstrihnúť, aby sa plody netvorili. Pri náhodnom požití vyhľadajte bezodkladne lekára. Nie sú známe prípady úmrtia, ale môže prísť k nevoľnosti a zhoršeniu životných funkcií.

Prunus laurocerasus je stálozelený okrasný ker alebo malý až stredne veľký strom, ktorý sa používa na pestovanie v záhradách a parkoch v miernych oblastiach po celom svete. Často sa používa na živé ploty, ale môžeme ho použiť aj ako solitér. Existuje mnoho rôznych kultivarov, ktoré sa väčšinou líšia tvarom listu alebo habitom. Napríklad Vavrínovec lekársky 'Otto Luyken' dorastie za 10 rokov len do výšky cca 1,5 metra a je preto vhodnejší ako doplnkový krík do záhonu, alebo na nižší živý plot. Kultivar 'Elly ' je pomerne stĺpovitého vzrastu - pri výške 4 metre má šírku len okolo 80 centimetrov. Narozšírenejším kultivarom je Prunus laurocerasus 'Novita'. Väčšina kultivarov sú húževnaté kríky, ktoré sa dokážu vyrovnať s náročnými pestovateľskými podmienkami, vrátane tienistých a suchých podmienok, a ktoré dobre reagujú na rez. 

Listy sú tmavozelené, kožovité, lesklé, 5–30 cm dlhé a 4–10 cm široké. Listy môžu mať po rozdrvení vôňu mandlí (pozor, nie sú jedlé!). Staré listy zožltnú a opadnú. Kvetné puky sa objavujú skoro na jar a otvárajú sa začiatkom leta vo vzpriamených 7–15 cm strapcoch s 30–40 kvetmi, každý kvet s priemerom 1 cm, s piatimi krémovo bielymi okvetnými lístkami a množstvom žltkastých tyčiniek so sladkou vôňou. Plodom je malá nejedlá čerešňa široká 1–2 cm, po dozrievaní začiatkom jesene sčernie.

Prunus laurocerasus je v Severnej Amerike tiež známy ako vavrínovec čerešňový, vavrín obyčajný, alebo v češtine bobkovišeň. Pochádza z oblastí hraničiacich s Čiernym morom v juhozápadnej Ázii a juhovýchodnej Európe.

V ponuke

Solitér, multikmeň, výška cca 300-350 cm
Solitér, s vyvetvenou korunou, multikmeň, výška cca 300-350 cm, šírka cca 200 cm. Tento solitér bol získaný zo súkromnej záhrady na Slovensku.
Solitér, výška cca 300-350 cm
Solitér, výška cca 300-350 cm, šírka cca 200 cm.
Rastliny na živý plot - na objednávku
Môžte si u nás objednať rastliny na živý plot prakticky v neobmedzenom počte a v širokej škále veľkostí. Pri záujme o individuálnu cenovú ponuku nás neváhajte kontaktovať na 0903 207 265