Prunus lusitanica 'Angustifolia'

Vavrínovec portugalský 'Angustifolia'

  • Dorastá do výšky 2-6 metrov
  • Preferuje slnečné stanovisko, zvládne aj polotieň
  • Odporúčame pravidelnú zálievku
  • Pôda by mala byt kyslá (s vysokým obsahom rašeliny) a dobre priepustná
  • Odolný voči mrazu je do -23 stupňov

Prunus lusitanica 'Angustifolia' je hustý, úhľadný vždyzelený ker alebo malý strom kompaktného, ​​zaobleného až kužeľovitého habitu, s úzkymi, dlhými, lesklými, tmavozelenými listami. Mladé stonky sú jasne červené. Tento kultivar je pri preklade z lat. Angustifolia - úzkolistý, oproti základnému Prunus lusitanica.

Malé, voňavé, krémovo-biele kvety kvitnú koncom jari alebo začiatkom leta a na jeseň ich nasledujú tmavofialové bobule. Atraktívny je pre opeľovače a vtáky. 

Prunus lusitanica 'Angustifolia' sa prispôsobuje širokej škále pôd a podmienok. Darí sa jej v úrodnej, vlhkej, dobre priepustnej pôde a dobre rastie na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Je odolný voči mrazu, ale nemá rád príliš exponované miesta, preto ho treba chrániť pred silným vetrom. Rastlina nenáročná na údržbu, odolná voči tvrdému rezu.

Portugalský vavrín 'Angustifolia', sa od klasickej odrody líši väčšou hustotou a užšími listami. Je preto vynikajúci pre živé ploty. Vytvára skvelé zábrany proti vetru a ochranu súkromia. Znižuje hluk a znečistenie. Môže sa pestovať ako solitérny strom. Počas vegetačného obdobia očakávajte mierny rast - ideálnych podmienkach cca 30-60 centimetrov ročne.

V zime pri nedostatku prirodzených zrážok odporúčame pri stúpnutí teplotu nad nulu poliať, kvôli veľkej miere odpravanej vlahy cez jeho stálozelené listy. Pri hustých zastrihavaných korunách sa nemusí dostať ku koreňom potrebné množstvo vlahy ani pri prirodzených zrážkach, tak odporúčame dopolievavať aj cez teplejšie mesiace. Viac o starostlivosti o stálozelené listnaté rastliny si môžete prečítať v našom článku TU.

V ponuke

Solitér, multikmeň, výška cca 300 cm, šírka cca 500 cm
Solitér, strihaná kupola, multikmeň, výška cca 300 cm, šírka cca 500 cm. Je to unikátny solitér, starý cca 30-40 rokov.
Solitér, conus, výška cca 230 cm
Solitér, strihaný do tvaru conusu, výška cca 230 cm. Táto rastlina je zastrihávaná, preto je krásne hustá a nepriehľadná. Je skvelá ako solitér do menších záhrad.

Prunus lusitanica 'Angustifolia'
Multikmeň "kupola" strihaný - Solitér
Výška cca 300-350 cm, šírka cca 400 cm
Dostupný na predajni (1ks)

7200 €