Väčšina ľudí pri hľadaní stálozelených rastlín do záhrady, automaticky rozmýšľa nad ihličnanmi – tento trend je však už dávno zbúraný. V našom sortimente sa nachádza aj množstvo listnatých rastlín, ktoré sú stálozelené, a naopak, aj veľa ihličnatých, ktoré stálozelené nie sú. Nájdete u nás napríklad rastliny ako Nandina domestica, Quercus myrsinifolia, Kalmia angustifolia a ďalšie.
Veľmi dôležité je rastlinu polievať aj v zime. Posledné roky máme na Slovensku málo zrážok a nemôžeme rátať s postačujúcou vlahou zo snehovej pokrievky. Stálozelené rastliny pri dopade slnečných lúčov odporavaním strácajú vlahu aj v zimných mesiacoch. Keď teplota stúpne nad 0°C je preto potrebné ju zalievať. V tomto období by mala byť postačujúca zálievka približne každé dva až tri týždne. Napríklad v Bratislave a okolí máte väčšiu šancu, že Vám stálozelená Magnolia grandiflora odíde na sucho, ako na zamrznutie.
Listnaté druhy majú za posledné roky rozšíreného škodcu - Nosánika, ktorý spôsobuje ohrýzené listy. Jeho larvy zároveň ničia koreňovú sústavu. Treba si na to dať pozor, pretože menšie a mladšie rastliny môžu larvy zničiť. Veľké riziko predstavuje hlavne pre rastliny v nádobách, či už v záhrade alebo na terase. Účinná zbraň proti larvám nosánikov sú parazitické hlístice rodu Heterorhabditis, ľudovo nazývané aj háďatká.
Buxus Sempervirens bol dlho jeden z najobľúbenejších listnantých stálozelených kríkov, má pekné malé lístky a je ľahko tvarovateľný. V posledných rokoch často trpí nájazdami húsenice Víjačky krušpánovej. Tie majú schopnosť v priebehu pár týždňov zničiť celý krík a okrem pravidelného postreku nie je známa žiadna efektívna metóda na ich zničenie. Pre zachovanie ich sviežeho vzhľadu je ich potrebné postrekovať približne 5-krát za rok. Vzhľadovo podobná náhrada, ktorá je menej náročná na údržbu a menej trpí prítomnosťou týchto škodcov je Ilex crenata - Cezmína vrúbkovaná. Tiež má malé lístky a jednoducho sa tvaruje. Úplne bez problémov s víjačkou sú rôzne druhy Lonicery, kde je zo začiatku tvarovanie náročnejšie, ale výsledok stojí za námahu.
Na stálozelených listnantých rastlinách si radi zgustnú aj slimáky. Je dobré si na ne dať pozor a priebežne rastlinky sledovať. Poznáme veľa účinných receptov ako proti ním bojovať, netreba hneď voliť chémiu. Každému sa osvedčuje niečo iné, medzi najpoužívanejšie metódy patria napríklad škurpinky z vajec, soľ, pivo atď...Zaujímavou a vysoko efektívnou zbraňou proti slimákom je Indický bežec. Je to druh kačky, ktorú si viete kúpiť aj u nás na Slovensku a je to skutočne kvalitný konzument, ktorý slimákom neodolá a zároveň neničí rastlinky ani úrodu.
Pokiaľ chcete zvoliť chemickú ochranu a máte domácich miláčikov, dajte si pozor na niektoré druhy granulátov - sú totiž toxické aj pre iné zvieratá, ako napríklad psy a mačky. Pre domáce zvierata je nezávadný napríklad prípravok Neudorff Ferramol, ktorý je proti slimákom naozaj účinný. Odporúčame nasypať na miesto, kde sa na granule nedostane vlhkosť z pôdy a zo zrážok, lebo po navlhnutí sa na granulách vyskytne povlak a sú pre slimákov menej lákavé.